Όπως αναμενόταν ο Γιώργος Λάνθιμος και το The Favourite είναι ανάμεσα στις υποψηφιότητες των Όσκαρ 2019.

Η ταινία του Έλληνα σκηνοθέτη, που έχει σαρώσει σε βραβεία, έχει 10 υποψηφιότητες, ανάμεσα στις οποίες καλύτερης Ταινίας, σκηνοθεσίας, Α’ γυναικείου (Olivia Colman) Β’ γυναικείου ρόλου και σκηνοθεσίας.

Το The Favourite διεκδικεί τα περισσότερα Όσκαρ από κάθε άλλη ταινία το βράδυ της 24 Φεβρουαρίου. Το Roma αναμένεται να είναι ο μεγάλος αντίπαλος του The Favourite, καθώς και αυτό συγκέντρωσε 10 υποψηφιότητες. Ακολουθούν το «A Star is Born» με 8, το «Green Book» και το «Bohemian Rhapsody» του με 5 υποψηφιότητες η καθεμία

Οι 10 κατηγορίες που διεκδικεί Όσκαρ το The Favourite

καλύτερης ταινίας
καλύτερης σκηνοθεσίας
πρωτότυπου σεναρίου
καλλιτεχνικής διεύθυνσης
φωτογραφίας
καλύτερου μοντάζ για τον Γιώργο Μαυροψαρίδη
κοστουμιών
α’ γυναικείου ρόλου για την Olivia Colman και
διπλή υποψηφιότητα β’ γυναικείου ρόλου για τις Emma Stone και Rachel Weisz

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες για τα Όσκαρ 2019:

Best Picture

Black Panther
BlacKkKlansman
Bohemian Rhapsody
The Favourite
Green Book
Roma
A Star Is Born
Vice

Best Director

Spike Lee, BlacKkKlansman
Pawel Pawlikowski, Cold War
Γιώργος Λάνθιμος, The Favourite
Alfonso Cuaron, Roma
Adam McKay, Vice

Best Actor in a Leading Role

Christian Bale, Vice
Bradley Cooper, A Star Is Born
Willem Dafoe, At Eternity’s Gate
Rami Malek, Bohemian Rhapsody
Viggo Mortensen, Green Book

Best Actor in a Supporting Role

Mahershala Ali, Green Book

Adam Driver, BlacKkKlansman

Sam Elliott, A Star Is Born

Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?

Sam Rockwell, Vice

Best Actress in a Leading Role

Yalitza Aparicio, Roma
Glenn Close, The Wife
Olivia Colman, The Favourite
Lady Gaga, A Star Is Born
Melissa McCarthy, Can you Ever Forgive Me?

Best Actress in a Supporting Role

Amy Adams, Vice

Marina de Tavira, Roma

Regina King, If Beale Street Could Talk

Emma Stone, The Favourite

Rachel Weisz, The Favourite

Best Animated Feature

Incredibles 2, Brad Bird
Isle of Dogs, Wes Anderson
Mirai, Mamoru Hosoda
Ralph Breaks the Internet, Rich Moore, Phil Johnston
Spider-Man: Into the Spider-Verse, Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman

Best Animated Short Film

Animal Behaviour, Alison Snowden, David Fine
Bao, Domee Shi
Late Afternoon, Louise Bagnall
One Small Step, Andrew Chesworth, Bobby Pontillas
Weekends, Trevor Jimenez

Best Cinematography

Cold War
The Favourite
Never Look Away
Roma
A Star Is Born

Best Costume Design

Ballad of Buster Scruggs

Black Panther, Ruth E. Carter

The Favourite, Sandy Powell

Mary Poppins Returns, Sandy Powell

Mary Queen of Scots,Alexandra Byrne

Best Documentary Feature

Free Solo, Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi
Hale County This Morning, This Evening, RaMell Ross
Minding the Gap, Bing Liu
Of Fathers and Sons, Talal Derki
RBG, Betsy West, Julie Cohen

Best Documentary Short Subject

Black Sheep, Ed Perkins
End Game,” Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Lifeboat, Skye Fitzgerald
A Night at the Garden, Marshall Curry
Period. End of Sentence., Rayka Zehtabchi

Best Film Editing

BlacKkKlansman, Barry Alexander Brown
“Bohemian Rhapsody, John Ottman
Green Book, Patrick J. Don Vito
The Favourite, Γιώργος Μαυροψαρίδης
Vice, Hank Corwin

Best Foreign Language Film

Capernaum (Lebanon)
Cold War (Poland)
Never Look Away (Germany)
Roma (Mexico)
Shoplifters(Japan)

Best Live Action Short Film

Detainment,Vincent Lambe
Fauve,Jeremy Comte
Marguerite, Marianne Farley
Mother, Rodrigo Sorogoyen
Skin, Guy Nattiv

Best Makeup and Hairstyling

Border
Mary Queen of Scots
Vice

Best Original Score

BlacKkKlansman, Terence Blanchard
Black Panther, Ludwig Goransson
If Beale Street Could Talk,Nicholas Britell
Isle of Dogs, Alexandre Desplat
Mary Poppins Returns, Marc Shaiman, Scott Wittman

Best Original Song

All The Stars, Black Panther
I’ll Fight, RBG
The Place Where Lost Things Go, MPR
Shallow
When A Cowboy Trades His Spurs for Wings, Buster Scruggs

Best Production Design

Black Panther, Hannah Beachler
First Man,Nathan Crowley, Kathy Lucas
The Favourite, Fiona Crombie, Alice Felton
Mary Poppins Returns, John Myhre, Gordon Sim
Roma, Eugenio Caballero, Bárbara Enrı́quez

Best Sound Editing

Black Panther, Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker
Bohemian Rhapsody, John Warhurst
First Man,Ai-Ling Lee, Mildred Iatrou Morgan
A Quiet Place, Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl
Roma, Sergio Diaz, Skip Lievsay

Best Sound Mixing

Black Panther
Bohemian Rhapsody
First Man
Roma
A Star Is Born

Best Visual Effects

Avengers: Infinity War
Christopher Robin
First Man
Ready Player One
Solo: A Star Wars Story

Best Writing (Adapted Screenplay)

The Ballad Of Buster Scruggs
BlacKkKlansman
Can You Ever Forgive Me?
If Beale Street Could Talk
A Star Is Born

Best Writing (Original Screenplay)

The Favourite
First Reformed
Green Book
Roma
Vice

No more articles