Τα τελευταία χρόνια η βιομηχανία της μόδας και το Instagram βαδίζουν μαζί. Και τα νούμερα το αποδεικνύουν. Υπολογίζεται ότι στη διαδικτυακή κοινότητα η οποία αποτελείται από περισσότερα από 800 εκατομμύρια accounts, ο τρίτος πιο ακολουθούμενος τύπος λογαριασμού στην πλατφόρμα είναι η μόδα.

Μέσω του Instagram αρκετοί millennials έχουν μετατραπεί σε fashion bloggers, ανεξαρτήτου ηλικίας, εμπειρίας ή περιοχής. Σύμφωνα με τα στοιχεία του Instagram, σχεδόν οι μισοί από τους millennials στην πλατφόρμα ακολουθούν έναν λογαριασμό που σχετίζεται με τη μόδα. Την ίδια στιγμή, οι χρήστες ηλικίας κάτω των 25 ετών ξοδεύουν κατά μέσο όρο πάνω από 32 λεπτά την ημέρα στο Instagram. Αντίστοιχα, οι χρήστες ηλικίας άνω των 25 ετών ξοδεύουν κατά μέσο όρο 24 λεπτά την ημέρα.

Αυτά τα νούμερα δείχνουν και την κυριαρχία των μοντέλων και σχεδιαστών στην ίδια πλατφόρμα. Η Kendall Jenner, για παράδειγμα, είναι το μοντέλο με τους περισσότερους followers στο Instagram, οι οποίοι ανέρχονται σε 87,4 εκατομμύρια οπαδούς. Η Cara Delevingne ακολουθεί με 41,1 εκατομμύρια οπαδούς και η Gigi Hadid με 38,4 εκατομμύρια followers.

😎

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Kendall (@kendalljenner) στις

Ας δούμε πιο αναλυτικά στις παρακάτω λίστες

Τα μοντέλα με τους περισσότερους followers στο Instagram

@kendalljenner
@caradelevingne
@gigihadid
@bellahadid
@emrata

Το Top 10 των σχεδιαστών με τους περισσότερους followers που αλληλεπιδρούν

Alessandro Michele (@lallo25)
Fenty Puma by Rihanna (@fentyxpuma)
Haider Ackermann (@h.a)
Diane von Furstenberg (@therealdvf)
LaQuan Smith (@laquan_smith)
Molly Goddard (@mollymgoddard)
John Galliano (@jgalliano)
Iris van Herpen (@irisvanherpen)
Supreme (@supremenewyork)
Virgil Abloh (@virgilabloh)

Το Top 10 των μοντέλων με τους περισσότερους followers που αλληλεπιδρούν

Julia Ratner (@dear.ratner)
Mayowa Nicholas (@mayowanicholas)
Paulina Frankowska (@paulinafrankowska)
Léa Julian (@lea_jul)
Presley Gerber (@presleygerber)
Kaia Gerber (@kaiagerber)
Yasmin Wijnaldum (@yasminwijnaldum)
Vittoria Ceretti (@vittoceretti)
Lauren de Graaf (@laurenjdg)
Selena Forrest (@selenaforrest)

No more articles